YouTube, nihayet ‘kırpma’ özelliğini duyurdu Çevrim içi yayın platformu YouTube, uzun yıllardır rakiplerinde olan özelliği henüz yeni duyurdu. Şu…

YouTube, nihayet ‘kırpma’ özelliğini duyurdu Çevrim içi yayın platformu YouTube, uzun yıllardır rakiplerinde olan özelliği henüz yeni duyurdu. Şu…

Yeni özellik sayesinde 5 ila 60 saniye arasında klipler oluşturabilmeniz artık mümkün. Videonun altında yer alan “makas” simgesi ile oluşturabilen klipler, hem canlı yayın hemde önceden yüklenmiş video için gerçekleştirilebiliyor.

Özellik, klip için istediğiniz giriş ve çıkış noktalarını seçmek üzerine sağa ve sola sürükleyebileceğiniz bir çift kaydırıcı ile çalışıyor. Ayrıca özelliği kullanırken ana video oynatıcısının ekranda kalması sayesinde seçiminizi önizleyebilmeniz ve iyileştirebilmeniz mümkün.

Ek olarak oluşturduğunuz klibi onayladıktan sonra 140 karaktere kadar başlık verebilecek ve “klibi paylaş” düğmesi ile içeriği sosyal medya sitelerinden, e-postaya istediğiniz yerde paylaşabileceksiniz.

Yakın zamanda tüm kullanıcılara açılması beklenen özellik. Şimdilik yalnızca test aşamasında. Şu an için teste dahil olan bir içerik üreticisinin videosunda görülebilen özelliğin, tüm kullanıcılara açıldığında yalnızca masaüstü ve Android versiyonunda kullanılabileceği belirtiliyor.

Ayrıca YouTube Topluluk Yöneticisi, Clips“i duyuran bir gönderide konu ile ilgili düşüncelerini şöyle aktarıyor; Bu özelliği test etmeye devam ediyoruz ve geri bildiriminize göre güncellemeler yapacağız. Clips’in kullanılabilirliği hakkında paylaşacağımız yeni bilgiler olduğunda bu gönderiyi güncelleyeceğiz , bunun çok istenen bir özellik olduğunu bildiğimiz için hepiniz test etmeye can atıyorsunuz.” dedi.

Clips” adını alan kırpma özelliğinin şu anda sadece seçkin içerik oluşturucularla test aşamasında olduğunu belirtelim.