Vakti Olmayanlara Egzersiz Formülü

Vakti Olmayanlara Egzersiz Formülü

Vakti Olmayanlara Egzersiz Formülü

İş yaşamınız, ev veya okul hayatınız içerisindeki yoğun programınızda bedeninize ve zihninize yeterinde vakit ayıramıyor ve düzenli olarak spor yapamıyorsanız, çok kısa süreler içerisinde tamamlayabileceğiniz egzersizler bulunuyor. Günün size en uygun saatlerinde yapabileceğiniz farklı spor ve egzersizler, yaşamınızı daha olumlu hale getirecek etkiye de sahiptir.

Yürüyerek veya bisikletiniz var ise bisiklet ile işe gitmeye özen gösterebilirsiniz. Toplu taşıma veya araç kullanmak yerine, gün içinde gidebileceğiniz birçok yere yürüyerek veya bisiklet ile gitmeyi tercih etmeniz halinde, günlük egzersiz dozunuzu tamamlamış olursunuz. Eğer gideceğiniz yer uzak ve bisiklet de bunun için uygun bir ulaşım aracı değil ise, varacağınız yere birkaç kilometre kaldığı zaman yürüyerek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Siz her ne kadar kendinize mümkün olmadığını söyleseniz bile birçok kişi işteki bir saatlik öğlen arasını spor yapmak için kullanır. İşinden ara verdiği zaman önce spor yapar, daha sonrasında kısa bir zaman ayırıp, sağlıklı atıştırmalıklar ile karnını doyurur. Siz de tıpkı diğerleri gibi sağlıklı yaşayabilmek, formda kalmak için aşırı yoğun günlerinizde öğlen aralarınızı spor yapmak için kullanabilirsiniz.

Gün içinde bazen defalarca asansöre binerek yukarı veya aşağıya gitmeniz gerekebilir. Böyle durumlarda çok yoğun olmanız halinde merdivenleri kullanmayı tercih ederek, günlük egzersizlerinizi de yapmış olursunuz. Elbette onlarca kat inip çıkmak yerine en azında birkaç kat inip çıkmanız sizin için yeterli olabilir. Merdiven çıkmanın yanında, aracınız ile bir yere gideceğiniz zaman, arabanızı birkaç blok geride bırakıp, gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Yoga yatmadan önce bile hem rahatlamak hem de biraz kaslarınızı esneterek hareket etmeniz için doğru ve etkili bir aktivitedir. Yogayı birçok farklı online eğitmen sayesinde öğrenebilir, internet üzerinden sayısız akış ve yoga pozu bulabilirsiniz.

Genellikle evde olduğunuzda ev işi yapmak, çamaşır yıkamak veya fırındaki yemeğin pişmesini beklemek gibi boş zaman aralıkları olur. Bu arta kalan zaman aralıklarından küçük ve kısa egzersizler yapabilirsiniz. Mekik ve şınav yapabilir, squat ile bacak ve kalça kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Sabah uykusunu sevenler ilk başta zorlanacak olsa da, işe gitmeden, çocuklarınızı okula hazırlamaya başlamadan veya okula yetişmek için hazırlanmadan önce spor yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken çalar saatinizi yaklaşık olarak 45 dakika öncesine kurmak. Her gün 45 dakika daha erken uyanarak dilediğiniz her türlü egzersizi yapabilirsiniz.

Günlük rutinlerinizin içerisine hızlı ve etkili egzersizler eklemek ve düzenli bir yaşama sorunsuz geçebilmek için profesyonel beslenme ve egzersiz uzmanı Burak Kulaksız ile iletişime geçebilirsiniz.

Spor