Shar Pei Cinsi Köpekler ve Yaşam Koşulları

Shar Pei Cinsi Köpekler ve Yaşam Koşulları

Shar Pei gibi ender rastlanan köpek cinslerine sahiplik etmek, çok sayıda hayvanseverin arzu ettiği bir deneyimdir. Köpek sahiplenme düşüncesinde olan bireylerin kendilerine ve hayat tarzlarına uygun köpeği bulmaları zaman alabilir. Bu açıdan köpek cinsleri hakkında sıkı araştırmalar yapmalıdır. Shar Pei de kendine has görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeker. Bu ender köpek cinsinin korunması adına, belli yıllarda çalışmalar yapılmıştır. Birlikte yaşam konusunda oldukça uyumlu davranışları olan Shar Pei Çin asıllı köpekler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak yaşama koşulları da özgün bir yapı kazanmıştır. Melez köpek ırkları arasında yer alan Shar Pei köpekler, uzun yıllar Amerika’da korunmuşlardır.

Shar Pei Köpekler ve Özellikleri

Köpek sahiplenme aşamasında olan kimseler için diğer cinslerde de olduğu gibi Shar Pei cinsinin özelliklerini bilmek önemlidir. Shar Pei’ler Çin asıllı olsa da Amerikan karışımlı melezlerdir. Irk olarak Chow Chow’lardan geldikleri düşünülmektedir. Yakın köpek ırkları gibi mor dillere sahiptirler. Mor-siyah dilleri ile son derece soğuk bir görüntüye sahiptirler. Bu cins köpekleri diğer köpeklerden ayıran en önemli özellikleri buruşuk olmalarıdır. Buruşuk alınları, yanakları ve bilekleri vardır. Ancak yaşları ilerledikçe bu buruşukluklar geçmektedir. Shar Pei köpekler minik kulaklara sahiptir. Bunların yanı sıra kısa tüylü köpekler olarak bilinirler. Diğer yandan daha ender görülen uzun tüylü Shar Pei’ler de vardır.

Shar Pei Bakımı Hakkında Önemli Noktalar

Shar Pei köpek cinsleri içinde en zeki örneklerden bir tanesini oluşturur. Komut alma noktasında sahibin tam bir başarı göstermesi uzun bir zamanı alabilmektedir. Bunların yanı sıra çok tekrardan çabuk sıkılan köpeklerdendir. Soğuk görüntüsünün yanı sıra serin yerlerde barınmayı da severler. Ortadan büyüğe doğru geçen fiziki yapıları nedeniyle beslenme ayrıca önem arz eden bir husustur. Beslenmelerine dikkat etmek bu hayvanların sağlığını korumada birincil derecede öneme sahiptir. Günlük eğitimlerinin yanı sıra hareket ihtiyaçlarının da karşılanması gerekir. Sıradan yürüyüşler bu anlamda yeterli olacaktır. Çok havlamayan bu köpekler pek sıcakkanlı olmasa da oldukça vefalı hayvanlardır. Tüm hayvan dostlarımız için geçerli olduğu gibi Shar Pei’lerin de yavruyken eğitilmesi zaman içinde ciddi ölçüde avantaj sağlayacaktır.

Genel Kültür