Nem Alma Cihazı Modelleri

Nem Alma Cihazı Modelleri

Nem Alma Cihazı Nedir?

Nem alma cihazları adından da anlaşılacağı üzere ortamdaki havanın nemini istenile seviyeye düşürmeye yarayan bir cihazdır.

Çalışma Şekli Nasıldır?

Elektrikle çalışan bu cihaz ortamdaki havayı alarak soğutma sistemi ile havadaki nemi yoğunlaştırıp havadan arındırmakta ve ortama nemi alınmış kuru bir hava vermektedir.

Ortamın Neminin Alınmasının Önemi Nedir?

Havadaki nemin fazlası insan solunumuna zararlı bir ortam oluşturuyor ki sadece solunuma değil hissedilen ortam sıcaklığını artırmasıyla da insanların yaşam ortamların da istenilen şartları olumsuz etkilemiş oluyor.

Tabi sadece yaşam oramı değil depo alanlarından tutunda inşaat alanlarına kadar birçok sektörde kullanılmaktadır. Önemlerine biraz daha değinmek gerekirse, bir depoda kullanılması neme bağlı küflenmeyi veya gıda maddesi ise raf ömrünü azaltmayı önlemektedir. İnşaat sektöründe de yapılan betonun, alçının veya boyanın daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurumasını sağlamaktadır. Sera kullanım alanları ise en hassa kullanım ve en çok önem arz eden sektördür. Önemi seralarda yetiştirilen bitkisel ürünlerin sıcaklığının, havadaki nem oranının ve topraktaki mineral oranına kadar titizlikle ayarlanması gerekir. Nem ise dikkat edilmesi gereken iç faktörlerden en önemlisi ve zor olanıdır. Son olarak nem alma cihazı spor salonlarının da en çok tercih ettiği cihazlardan biridir. Bu cihazın önemi ve kullanım alanı gayet geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Nem Alma Cihaz Çeşitleri Nelerdir?

Bu cihazın birbirinden farklı çeşitleri vardır. Cihazın kullanım alanına göre ev tipi, endüstriyel tip, yarı endüstriyel tip, ısıtıcılı ve portatif tip nem alma cihazı olarak beş çeşidi bulunmaktadır.

Nem Alma Cihazı Ne Kadar İşe Yaramaktadır?

Nem alma cihazının işlevselliğine bakacak olursak öncelikle havadaki nemin çok azalması da çok fazla olması da istenen ve yarayışlı bir durum değildir. Yani cihazınızı çok fazla çalıştırdığınız durumda havadaki nem aşırı azalacaktır ve hava kalitesi düşmüş olacaktır. Ya da çok az çalıştırdığınız durumlarda havadaki fazla nem alınamayacağı için bu defa da nemli havanın istenilen kuru hava oranına düşürülemeyecektir. Bu gibi durumlarda cihazınızı çalıştırdığınız süre ile orantılı olarak işlevselliği artıp ya da azalacaktır.

Genel Kültür