Mutlaka Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?

Mutlaka Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?

Kişisel gelişim için okunması gereken birçok kitap ele alınabilir. Çünkü kişisel gelişim alanında her gün yeni bir kitap yazılıyor ve haliyle de bu kitaplar arasında seçim yapmak gitgide zorlaşıyor. Ancak mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitaplarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Duygusal Zeka Daniel Goleman’ın kaleme aldığı bu kitap, bazı sorular eşliğinde ilerliyor. Bu sorular ise […]

Kişisel gelişim için okunması gereken birçok kitap ele alınabilir. Çünkü kişisel gelişim alanında her gün yeni bir kitap yazılıyor ve haliyle de bu kitaplar arasında seçim yapmak gitgide zorlaşıyor. Ancak mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitaplarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Mutlaka Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?Duygusal Zeka

Daniel Goleman’ın kaleme aldığı bu kitap, bazı sorular eşliğinde ilerliyor. Bu sorular ise kişinin
IQ seviyesiyle ölçülen zekasının hayattaki başarısını etkileyip etkilemediği hakkındadır ve yazar sonuç olarak kitapta, duygusal zekanın öneminin IQ’dan daha ön planda olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca duygusal zekayı da şu özelliklerle tanımlıyor:

*Öz bilinç,
*Başkalarının duygularını paylaşabilme,
*Dürtülerini frenleme,
*Azim gibi özelliklere sahip zekayı yazar duygusal zeka olarak tanımlıyor. Araştırmalardan elde edilen bulgulara göre de duygusal zeka eksikliği, kişinin aile yaşamından toplumsal ilişkilerine kadar birçok alanda kötü sonuçlar doğurabiliyor. Fakat Goleman’a göre; tanımını yaptığı bu duygusal zeka, doğumla beraber elde edilen bir özellik değildir. Bu bakımdan, çocuklukta ele alınan duygusal dersler, kişinin yaşamı süresince davranış tarzını etkiliyor.

Evrenden Torpilim VarMutlaka Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?

Aykut Oğut’ ait olan bu kitapta yazarın kendi yaşadıkları olaylardan yola çıkılıyor ve istenildiği takdirde her şeyin başarılabileceği mesajı veriliyor. Yazarın kitap içerisinde bahsettiği bazı konular ise şunlardır:

*Kendisinin önceki dönemlerde 150 kg olduğunu ve azmi sayesinde daha sonra 70 kg’a kadar düştüğü,
*Dil öğrenmeden Amerika’ya gittiğini ve burada seslendirme işleri yapacak şekilde İngilizce’sini geliştirdiği gibi konular yazarın hayatında büyük yer edinen olaylar olarak okuyucuyla paylaşılıyor.

Mutlaka Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?Üstün Başarı

Acar Baltaş tarafından yazılan bu kitapta gerçekleştiremediğiniz birçok şeyi nasıl başarabileceğiniz hakkında birçok öneri bulunuyor. Bu önerilerle birlikte de başarabileceğiniz şeyleri de şu şekilde sıralıyor:

*Öğrenmenin özüne ulaşmak,
*Hızlı okumayla birlikte bilgiyi özümseyebilmek,
*Sınav kaygısını ve stresini önemli derecede azaltmak,
*Öğrenmenin bilimsel esaslarını öğrenmek,
*Hafızayı geliştirmek ve unutmayı önlemek gibi konular kitapta üstün başarı sağlayabileceğiniz konular olarak gösteriliyor.

Beden Dili

Emekli FBI ajanı olan Joe Navarro’nun kaleme aldığı bu kitapta, yazar 25 senelik kariyeri boyunca kazanmış olduğu deneyimler sayesinde vücut dilinin şifrelerini ortaya çıkarmıştır. Kitap, insan vücudunu çeşitli bölümlere ayırarak bütünü görmeyi sağlayacak bir biçimde yazılmıştır.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Ahmet Şerif İzgören’e ait bir kişisel gelişim kitabı olan bu kitap, son derece içten hikayelerin ve sözlerin yer aldığı bir kitaptır. Kitap içeriğinde hikayelerle anlatılan bazı konu başlıklarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

*Benlik,
*Alışkanlıklar,
*Sevgi,
*Olumlu düşünce,
*Mücadele,
*İyilik,
*Hırs,
*İdealler,
*Gülümsemek,
*Karar almak,
*Değer vermek,
*Doğallık,
*Anlamak,
*Üretmek,
*Görünüş,
*İletişim,
*Yurt sevgisi
*İnanç isimli başlıkları altında hikayelere yer verilen bu kitapla başarısızlıklarınızın ve üzüntülerinizin kaynağını saptayabilirsiniz.

Aklını En İyi Şekilde Kullan

Tony Buzan’a ait olan bu kitapta beynin sol ve sağ yanı dışında beynin alt ve üst bölümleri, not tutma ve hızlı okuma yöntemleri, özel hafıza sistemleri örneklerle beraber oldukça kapsamlı bir şekilde anlatılıyor.
Normal hayatta beyin kapasitemizin küçük bir bölümünü kullandığımız bilinen bir gerçektir. İşte bu kitap sayesinde de beynimizin kullanılmayan gücünü geliştirmek adına bir rehber edinmiş oluyoruz.

Eşitler Evi

Üstün Dökmen tarafından yazılan bu kitapta , ailede veya iş yerinde baskıcı olan tavırları açıklarken, sizin için gerekli olan eşitler evinin oluşturulması adına kişilere düşen sorumlulukları anımsatıyor. Evimizde ya da iş yerimizde insan temel ölçüt şeklinde alınıyorsa ve herkes birbirine eşitse iş yerimiz ve evimiz eşitler evi olmuş oluyor. Ancak evin beyi ya da patron, kendini reis olarak tanımlıyorsa, esirler evindesiniz demektir. Bütün sorun, bu esirler evini tamamıyla eşitler evine çevirmektir. Bu bağlamda yazar, bize güncel olaylarla ve örneklerle birlikte eşitler evini kurma konusunda yardımcı oluyor.

Negatif Limanlardan Pozitif SularaMutlaka Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?

Oğuz Saygın’a ait olan bu kitap, herkesin hayatta başarı gösterebileceğini bunun için de kesinlikle iyi bir niçini bulunması gerektiğini anlatıyor. Yazar kitabın ilk bölümünde verdiği seminerler sonucunda insanlarda meydana gelen pek çok değişimin ilginç bir örneğini anlatıyor. Ayrıca bu bölümde yazarın hayatındaki büyük değişikliklere, bu değişikliklerin canlı örnekler ile tarifine ve bu elde etmiş olduğu başarıyı anlatırken de kendisinin nasıl başarı kazandığına da değinmiştir. Kitabın üçüncü bölümünde de bizlere hedef merkezli bir yaşamın ne kazandırdıklarından bahsediyor. Kitabın son bölümü olan dördüncü bölümünde ise yazarın motivasyon ve başarı ile ilgili birtakım sözleri düşündürücü bilmecelere çevirerek gerçekleştirdiği bir anlatım vardır.

Beynine Format At

M. Barış Muslu’nun kaleme aldığı bu kitap diğer kişisel gelişim kitaplarına göre biraz farklıdır. Kitap, NeuroFormat yöntemiyle, tüm korkularınızdan, fobilerinizden ya da sağlık alanında hayatını zorlaştıran yanlış tercihlerinizden kurtulmanızı sağlıyor.

Mutlaka Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?İnsan Olma Yolculuğu

Osho, bu kitapta ”Bizi huzursuz eden çatışmalarla dolduran ve bencillikle cömertliğin, kırılganlıkla gücün, sevgiyle nefretin, umutla çaresizliğin ortasında bırakan insan olmamızdır” der. İnsan Olma Yolculuğu adlı bu kitapta da yazar yaşanan bu çelişkiler arasında bir tercih yapmak yerine, bu çelişkileri nasıl yeni bir keşfe dönüştürüp kabulleneceğimizi anlatır.

Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı

Emin Özdemir tarafından yazılan bu kitap, beş bölümden oluşuyor. Kitabın birinci bölümde konuşmanın hayatımızdaki yeri ve işlevinden bahsedilmiştir. Bunun dışında etkili ve güzel konuşma sanatı açısından da kendi konuşmamızı değerlendirme ve kendimizin öz eleştirisini yapma gibi son derece eleştirel nitelikli kılavuz sorularla birlikte bir anlatım gerçekleştirilmiştir. Kitabın ikinci bölümde ise bir konuşmayı yapılandıran ögeler ve bu ögelerin belirleyici olan nitelikleri işlenmiştir. Üçüncü ve son bölümlerde ise konuşmaların hazırlanış evreleri ve sunuluş biçimleri anlatılmıştır.

Kaynak: seoyayin.com

Genel Kültür