Kurlarda sert düşüş sonrası yatay seyir

Kurlarda sert düşüş sonrası yatay seyir

Asya hisse senetleri karışık bir seyre yöneldi. Çin ve Japonya hisse senetleri satış ağırlıklı bir seyir izlerken, Güney Kore tatil dönüşü pozitif bir seyre yöneldi.

Çin Banka ve Sigorta Düzenleme Kurulu Başkanı Guo Shuqing yaptığı bir konuşmada, deniz aşırı piyasalarda balon oluşmasından ‘çok endişeli’ olduklarını belirtti.

Çin’de yeni tip korona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ülke nüfusunun yüzde 40’ının hazirana kadar aşılanmasının planlandığı bildirildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonuna bağlı tıp uzmanı Zhong Nanshan, Brookings Enstitüsü ve Tsinghua Üniversitesince düzenlenen, ABD’li ve Çinli uzmanların katıldığı çevrim içi forumda konuştu.

Hazirana kadar ülkenin yüzde 40’ını aşılamayı hedeflediklerini açıklayan Zhong, Çin’in aşı kapasitesinin bu hedefe ulaşmak için yeterli olduğunu ifade etti. Çin’in salgını kontrol altına alma sürecinde çok iyi olduğunu ancak aşılama hızının diğer ülkelere kıyasla daha düşük olduğunu belirten Zhong, 1,4 milyarlık nüfusun yalnızca yüzde 3,56’sının aşılandığını aktardı.

Japonya’nın parasal tabanında genişleme devam ediyor. Japonya Merkez Bankası(BOJ) verilerine göre, parasal taban Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,6 artışla 610,6 trilyon Yen oldu. Bir önceki ayda parasal taban yıllık yüzde 18,9 artış göstermişti.

Endeks Özetleri

Topix Endeksi, yüzde 0,5 geriledi.

Avustralya’nın S&P/ASX 200Endeksi, yatay seyretti.

Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 1,4 yükseldi.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, yüzde 0,6 düştü.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1 düştü.

Kaynak: gazetedir.com

Ekonomi