İnternet Haber Platformları

İnternet Haber Platformları

İnternet haber platformları sayesinde internet üzerinden istediğiniz her türlü habere ulaşmanız çok kolay. İnternet gazetesi ise elektronik ortamda yayın yapan gazetelere verilen ad. Günümüzde çok yanlış olarak gazetelerin bilgisayar ortamında hazırlanan taslakları için kullanılmaktadır.

Elektronik gazeteler, İnternet’in yaygınlaşması ve ücretsiz olmaları nedeniyle basılı gazetelerden çok daha fazla okunmaktadır. Resmi olmayan rakamlara göre, uluslararası düzeyde yayın yapan elektronik gazete sayısı 20.000’e ulaşmıştır. Dünyaca ünlü Washington Post gazetesinin, 2013 yılının son çeyreğinde Amazon.com adlı uluslararası alışveriş sitesi sahibi Jeff Bezos’a satılması, basılı gazetelerin yok olacağına dair en önemli kanıtlardan biri olarak kabul edilmiştir. Basılı gazetelerin yerini dijital gazeteler bırakacağını savunanlar, bunun nedeni olarak öncelikle ekonomik zorlukları işaret etmektedirler. Resmi rakamlara göre, basılı gazeteler mevcut bütçelerinin yalnızca %40’ını haberi toplama, yazma ve kurgulamaya ayırmaktadırlar. Geriye kalan %60 ise, basım, dağıtım ve pazarlama giderleri için kullanılmaktadır. Online gazeteler ise, bu %60’lık masraftan muaf oldukları için, basılı gazeteler karşısında her zaman daha büyük ekonomik üstünlüğe sahip olmaktadırlar.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın Amazon’un elektronik kitap okuma donanımı için verdiği röportaj, aynı gidişatın bir başka üst düzey onayı olarak görülmekteydi. Gazetecilikte hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını vurgulayan Obama, sözlerini söyle sürdürmüştü: “Orta sınıfa girmek isteyenler zorlandıkça zorlanıyor. Bunu her meslek dalında görüyorsunuz. Bunu gazetecilikte görüyorsunuz. Eskiden her yerde yerel gazeteler olurdu. Gazeteci olmak istediğinizde şehrinizdeki gazete için çalışarak gayet iyi para kazanabilirdiniz. Bugün ise kâr eden çok az sayıda gazete var.”

Bu durum da internet gazeteleri için önemli bir dönüm noktası ve adım olmuştu.

İnternet haber platformlarındaki durum ve güncel gelişmeleri canlı takip etmek için şimdi https://www.canlihaber.com/ adresini takip edin.

Genel Kültür