Gerçek Sultanahmet Köftesi Nasıl Yapılır

Gerçek Sultanahmet Köftesi Nasıl Yapılır

Köfte Türk ve dünya mutfağında hatrı sayılır yemeklerden biridir. Dünyanın değişik coğrafyalarında değişik et ve baharat cinsleri kullanılarak üretilen köfte türleri bulunmaktadır. Türk Kültürü’nün de vazgeçilemez yemeklerinden birisi köftedir. Kültürümüzde pek çok köfte tür yer almakta, insanlarımız tarafından keyifle tüketilmektedir. İzmir Köfte, Akçaabat Köftesi, İnegöl ve Tekirdağ Köfte, Kadınbudu Köfte, Sultanahmet Köftesi vb. pek çok köfte türü Türkiye’de yapılmakta ve tüketilmektedir.

Ülkemizde yapılan ve hoşlanılarak yenilen köfteler içerisinde Sultanahmet Köftesi damakta vazgeçilemez değişik lezzetlerle öne çıkmaktadır. Türkiye ve dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden olan İstanbul’un marka değerinden birisi olan Sultanahmet Köftesi lezzeti dilden dile gezen muazzam bir yemek çeşitidir. Muhtelif formatlarda servis edilen Sultanahmet Köftesi’nin ekürisi ise hiç kuşkusuz piyaz’dır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan Kültür Portalı’na göre Sultanahmet Köftesi detayları ve tarifi şu şekildedir;

  • Yağsız kıyma
  • Böbrek yağı
  • Soğan
  • Karbonat
  • Süt tozu
  • Yumurta sarısı

Böbrek yağı ve kıyma makine ile çekilir ve soğanlar rendelenir birlikte yoğurulmasının akabinde karbonat, süt tozu ve yumurta ilave edilir. Yoğurulan köfte makineden bir kez daha geçirilerek dinlenmeye bırakılır. En az 1 gün dinlendirilen köfte istenilen şekil verilerek servis edilir. Pişirme işlemi tercihen ızgarada gerçekleştirilmektedir.Sıklıkla dikdört şekil verildiği görülmektedir. Garnitür olarak ise sıklıkla biber sunulur. Köftenin pratik bir yiyecek olduğu düşünülürken Meşhur Sultanahmet Köftesi’nin hazırlanma aşamalarının zahmetli olması da dikkati çekmektedir.

İstanbul’da gelenek haline gelen Sultanahmet Köftesi ile piyaz tüketilmesidir. Bu ikilinin muazzam uyumu damakları vazgeçilmez bir lezzet bırakmaktadır. Genellikle irmik tatlısı da Sultanahmet Köftesi arkasından tercih edilen tatlı olarak orraya çıkmaktadır. İstanbul deyince akla gelen bu muazzam lezzeti Meşhur Sultanahmet Köftecisi’nde denemenizi tavsiye ederiz.

Genel Kültür