Gece uyurken ayaklarımızı neden açarız

Gece uyurken ayaklarımızı neden açarız

Hepimiz uykuya dalmadan önce garip şekillere bürünsek de, çoğumuzun ayağımızı yorganın ya da pikenin dışarısına çıkarmayı tercih ediyoruz. Uyku öncesi yapılan bu eylemin sebeplerini merak ediyorsanız, işte cevapları…

1. Vücut sıcaklığınızı düzenlemeye yardımcı olur

Ayaklarımız aslında mükemmel soğutma mekanizmalarıdır. Bir uyku uzmanına göre, vücudumuzun diğer kısımlarından farklı olarak arterler ve damarlar arasında bir bağlantı içerirler. Bu bağlantı da sıcaklıklarda genişler ve daha fazla kanın soğuması için cildin yüzeyine ulaşmasını sağlar.

Buna ek olarak, ayaklar tüysüzdür, bu nedenle gece boyunca serin kalırlar. Sonuç olarak, vücut sıcaklığımız kendini dengeler ve rahatça uyuyabiliriz.

2. Daha hızlı uykuya dalmanızı sağlar

Kaliteli bir uyku vücut ısımızın 1-2 derece kadar düşmesi gerekiyor. Bu yüzden vücudumuz çok sıcakken uyanık kalmakla mücadele ediyor, aşırı ısınmaya karşı savaşıyor. Geceleri kendimizi serin tutmak için ayaklarımızı battaniyenin dışarısına çıkarmak makul bir işlemdir. Vücudunuzun soğumasına ne kadar erken izin verirseniz, o kadar kolay uykuya da dalmış olursunuz.

3. Uyku için rahat bir pozisyon olabilir

Bazılarımızın battaniye ya da pikeye olan ihtiyacı ayaklarımızı dolayıp daha rahat bir uyku pozisyonu yakala amaçlı olabilir. Yatakta rahat yatmanızı sağlayacak bu pozisyon sayesinde ayaklarınız açıkta kalarak vücudunuzu serin tutmayı da başarmış olursunuz.

özel içeriğidir.

Kaynak: radyoblog.com

Moda ve Yaşam