En Karanlık 10 Peri Masalı

En Karanlık 10 Peri Masalı

Çocuklar olarak, bizi karanlıkta ve hayal gücümüzün geniş alanında rahatlatmak için tasarlanmış masalların yardımı ile uyuyoruz. Büyüdükçe, bu hikayeler bizi yaşamda doğru yöne doğru itmek için tasarlanan derin mesajlarla gelişmiştir. Fakat sihir asla parlamayacak olsa da, bu yorumlar uzun zamandan beri film ve sanat kullanımı yoluyla gözden geçirilmiştir. Şarkı, dans ve peri tozu, eski masalların […]

Çocuklar olarak, bizi karanlıkta ve hayal gücümüzün geniş alanında rahatlatmak için tasarlanmış masalların yardımı ile uyuyoruz. Büyüdükçe, bu hikayeler bizi yaşamda doğru yöne doğru itmek için tasarlanan derin mesajlarla gelişmiştir. Fakat sihir asla parlamayacak olsa da, bu yorumlar uzun zamandan beri film ve sanat kullanımı yoluyla gözden geçirilmiştir. Şarkı, dans ve peri tozu, eski masalların derin, karanlık unsurlarını kapsıyor. En ilginç olanı, bu tür hikayeleri, gençlik boyunca saklanan sık sık rahatsız edici unsurları incelerken, orijinal yazarlarının zihniyetiyle araştırmak.

En Karanlık 10 Peri Masalı10. “Hansel ve Gretel”

Hansel ve Gretel’in hikayesi bugünlerde Grimm, Jacob ve Wilhelm Kardeşler tarafından yapılan en bükülmüş hikayelerden biri olmaya devam ediyor. Çirkin bir kıtlıktan mahrum bırakılmış bir Alman köyünün fonlarına karşı karanlık ortamlarda melankolikken, aynı zamanda çocuk kaçırma temasını da öne çıkarmaktadır. Kayıt edildiğinde, hikaye, babaları tarafından çok sevilen kardeşi ve kız kardeşi Hansel ve Gretel’i izlemektedir ancak, kötü üvey anneleri tarafından sertçe ve tahmin edilebileceği gibi nefret edilmektedirler. Yetkisiz, üvey anne beslemek için iki ağza sahip olmasının onun için pek işe yaramayacağına karar verir, bu nedenle kocasını çocuklarını ormana sokmaya ve terk etmeye ikna eder. Babası öyle yapar, iki genci karanlık ormanın ortasında bırakır. O zamanlar sevgi açıkça zayıftı. Ve böylece, Hansel’i ekmek üzerinde uzağa uzağa sürükleyerek takip ediyoruz, kardeşler bir “zencefilli” kır evinde (çikolatanın içinde bir rüya gibi) yan yana yol boyunca kırıntıları (ya da çakıl taşları) bırakıyorlar. Uzun lafın kısası ev, Gretel’i köleliğe zorlayan ve zaman zaman Hansel’i yeterince yiyip yemediğini görmek için sopayla uğraşan aşina bir cadıya ait. Tavşan fırını akşam yemeği için hazırlarken, Gretel onu içeri iter ve kapıyı kilitler. Güzel, acımasız değil mi? Şey, hikayenin sonuna yaklaştıkça hikayedeki her şey daha da garipleşiyor hikayenin sonucu, sonunda babalarını yeniden keşfetmek için geride bıraktıkları ekmek kırıntıları izini takip eden kardeşler var. Babaları ise Üvey annelerini terk eder ve çocuklarını geri ister. Her şey affedilir. Bir masal dünyasında ikinci bir şansa sahip olmak kolaydır.

9. ” Pamuk Prenses (Kar Beyazı)”

Karanlık ormanlar, zehirli elmalar ve anne ile ilgili sorunlar. Pamuk Prenses en popüler peri masallarından biridir. Genç bir prensesin “kar kadar beyaz bir cilt, kan kadar kırmızı yanaklar, abanoz kadar siyah saçlı ” bir prensesin hikayesini anlatır. “(Adının ne olduğunu tahmin et.) Kız, zengin bir krallıkta güzel bir genç kadına dönüşür, ölen annesinin yeri“ kötü bir üvey anne tarafından alınmış olsa da ”. Ayrıca görünüşüne takıntılı kötü bir büyücü. Kraliçe, sihir aynalarına danıştıktan sonra, Pamuk Prensesin ‘ın “en güzel” olduğunu keşfeder. İleri atlayın ve başarısız bir suikast komplosu, Pamuk Prenses ormanda yedi cüceyle tanışıyor ve kötü kraliçe ortaya çıkıyor üvey kızından kurtulmak için yeni planlar yapıyor. Sonunda, Pamuk Prenses’ı bir elma ile zehirliyor, ancak parçanın mucizesi, sevimli Prens Charming’in sihirli bir öpücüğüdür. (Tüm prenslerin adı bu değil mi?) Bunu perspektife koyalım: Kırk yaşlarına vahim bir kadın, egosunu artırmanın en iyi yolunun üvey kızını öldürmek olduğuna karar verir mi? Bıçakla değil, elle değil, elmayla. Ve bu bile işe yaramaz. Gerçek aşkın gücü hakimdir.

8. “Fareli Köyün Kavalcısı”

Bu tenimi karıncalanmaya iten şey. Sorunları olan bir başka Alman köyünün öyküsünü, özellikle de sıçan istilasını anlatıyor. Bir gün, eksantrik bir kavalcı gelir ve kasabayı iyileştirebileceğini iddia eder. Bir melodi çalarken, fareleri bir nehre çeker ve her birini boğar. Ancak kavalcıya ödeme zamanı geldiğinde kasaba halkı reddeder. Öfkeli, kavalcı geri döner ve tüm kasaba çocuklarını büyüsünün altına sokar, onlara köyden çıkmalarını ve sonsuza dek kaybolmalarını emreder. Şimdi, işte karanlık kısım: Sonun birkaç versiyonu var. Birincisi, En Karanlık 10 Peri Masalıçocukları tepelerin üzerinden ve bir portal aracılığıyla sonsuza kadar birlikte kalabilecekleri güzel, yeni bir ülkeye götüren kavalcıya sahiptir. Söylenen başka bir versiyon, parasının taksitlerini ödedikten sonra çocukları geri getirmesini sağlamıştır. Fakat hepsinin en rahatsız edici özelliği, kavalcının çocuklara nehre girmelerini emrettiği, dolayısıyla sadece farelere yaptığı gibi boğduğu bir versiyonudur. Tek bir sağır kız hariç, köydeki her çocuk ölür.

7. ‘Küçük Kırmızı Başlıklı Kız’

Büyük kurttan korkan kim? Bu şimdi her zamankinden daha belirgin bir soru olabilir. Bu hikayede, büyükannesinin evine ulaşmak için karanlık ormanın içinden geçen (çok fazla karanlık orman var) Küçük Kırmızı Başlıklı Kız var. Bu arada, bir kurt tarafından takip edildi. Şimdi, kurt hakkında konuşalım. Yırtıcı, sinsi ve sınır tanımayan, sınırsız olan Küçük Kırmızı Başlıklı Kız’a olan yaklaşımı inanılmaz derecede ürkütücüdür, bu da insanları Büyük Kötü Kurt’un cinsel avcıların karikatürü olduğuna inandırmaya itmiştir. En Karanlık 10 Peri MasalıEğer bu sizin için yeterince acımasız değilse, kurt hem Kırmızı Başlıklı kız’ı hem de büyükannesini tükettikten sonra, bir oduncu gelip kurdu öldürerek, ikisini de serbest bıraktıktan sonra, belki de bu yüzden yabancılarla konuşmamamız öğretildi.

6. “Rapunzel”

Bu masalların birçoğunun kötü ebeveynlik temeline dayandığı görülüyor ve bunu “Rapunzel” den keşfetmek için ne daha iyi olur ki? Hikaye, yakışıklı bir prensin(evet, bir başkası daha) gerçekten uzun saçlı güzel prensesin yaşadığı kuleyi bulmasıyla başlar.Güzel bir çift oldular, bu yüzden, prens, acımasız, aşırı korumacı bir domuz tarafından korunmakta olduğunu keşfedene kadar “kız arkadaşını” sık sık ziyaret etti. Bu, babanın bahçeden rampa çalarken cadının babayı yakalamasından sonra kızın ailesinden alınmasına yol açar. Hamile kadın için ilk doğan kızları karşılığında sınırsız sayıda rampa çıkardı. Son birkaç yıl ileri süün ve Rapunzel’i tek başına o kuleye kilitlendi. Bir akşam, prens, Rapunzel’in altın sarısı saçlarının yardımıyla kuleye tırmanıyor ve cadıyla yüz yüze geliyor. Kuleden ve dikenli bir çalının içine atılıyor ve dikenler onu kör ediyor. Rapunzel evlat edinen annesi tarafından dışarı atılır ve saçları zorla kesilir. Ama en azından sonunda bir araya gelirler! Bir çeşit mutlu son.

5. Uyuyan Güzel

Biraz deja vu vakti geldi. Uyuyan Güzel’in birçok farklı anlatımı vardır. İlk yayınlanan versiyon, daha sonra Fransız Charles Perrault tarafından uyarlanan Giambattista Basile adlı bir İtalyan şairdi. Sonra Grimm Kardeşler tarafından toplandı. Perrault’un versiyonuyla gideceğiz; Giambattista’nın sesleri tamamen ayrı bir masal gibi başlıyor. Uzak bir krallığın kralı ve kraliçesi, ülkedeki tüm perileri kızlarının vaftizlerine katılmaya davet ediyor. Ancak bir tanesi hariç tutuluyor. “Eski bir peri” gelir ve davet edilmediği için öfkelenir, çocuğu, çıkrıkla parmak üzerinde bir iğneyle ölmeye zorlar. Başka bir peri, nazik ve daha zarif, gerçek aşkın öpüşmesinden sonra lanetin kırılması için yan tümce verir. Kral, krallıktaki bütün çıkrıkları yakmaya çalışır, ancak bu 100 yıl boyunca kızının komaya girmesini engellemez. Sonunda, bir prens gelir ve onu uyandırır. 100 yıl geçmiş olsa da, bu kesinlikle prensesin ailesi olmadığını gösterir. Arkadaş yok. Yatak odasındaki bu rastgele adam dışında, onunla ilgilenecek kimse yok.

4. “Küçük Denizkızı”

Şimdi Hans Christian Andersen alemine geçiyoruz. 1989 Disney uyarlamasından farklı olarak, bu hikaye daha karanlık çalışıyor; muhtemelen şarkı yok. Bu masalda, deniz kızlarının 15. yaş günlerinde yüzeyin üstünde yüzmelerine izin verilir. Baş karakter deniz kızı (onu netlik için “Ariel” olarak adlandıralım), gösterişli Prens Eric’e dikkat çekiyor. Büyükannesini ziyaret eden Ariel’e, “ölümsüz cennette” insanlar ölür ve yaşarken, En Karanlık 10 Peri Masalıdenizcilerin ölümden sonra bir hayat olmadan köpüklenip buharlaşarak buharlaştığı söylenir. (Bunun yaşam sonrası teolojiyi nasıl etkilediği belirsizdir.) Ariel deniz cadısını ziyaret eder ve sesini kesmesi şartıyla insan yüzeyine yürümek için bacaklara hediye verilir ve. . . onun dili. Buna ek olarak (kendinizi hazırlayın) yürüyebiliyor ve dans edebiliyor olacak, ama “bıçakların üstünde yürürken” gibi korkunç bir acı çekiyor, bu da ayaklarının ağır kanamasına neden oluyor. Yüzeye olan yolculuğu, yanlış bir kimlik olayından sonra, prens başka bir kadına aşık olduğunda, Küçük Deniz Kızı’nın kendisini öldürmesi ve köpük içinde çözülmesiyle sonuçlandığında korkunç bir dönüş yapar.

3. Pinokyo’nun Maceraları

Bu gün, 1940 filmi Pinokyo’yu izlemek için dayanılmaz buluyorum. Mutlu çocukların korkmuş eşeklere metamorfozu ve insana dönüşen genç bir tahta çocuk hala aklıma pek oturmuyor. Fakat orijinal Pinokyo İtalya’da bulunuyor. Bir marangoz bir çam ağacını keser ve odun onunla konuştuğunda dehşete düşer. Çok korkmuş, zavallı komşusu Geppetto’ya veriyor. Ahşapı bir çocuk modeline oyar ve ona Pinokyo olarak adlandırır. Bununla birlikte, çocuk çürümüş bir tutuma sahiptir ve inanılmaz derecede yaramazdır. Geppetto’yu tekmelemenin yanı sıra kasabaya kaçtı ve yaratıcısını görünürde kötü muamele nedeniyle hapse attı. Eve dönerken Pinokyo, ona nezaketin önemini öğretmeye çalışan konuşan bir kriket tarafından karşılandı. Bu bilgelik sözlerini almak yerine, Pinokyo ona bir çekiç fırlatır. Hikaye, bir tilki ve kedi tarafından kaçırılmaktan kukla ustasına satılmaya kadar birçok macerada ilerliyor. Sonunda iyi olmanın önemini öğrendikten sonra bir insana dönüşür.

2. ‘Külkedisi’

Başlangıçta “Küçük Cam Terlik” olarak bilinen şeyde, daha az “iki taraflılık” ve daha fazla omurga karıncalayan kan dökülür. Cinderella’nın annesi veba ile ilgili bir hastalıktan ölür. Her yıl mezarı ziyaret ederken, Sindirella, babasının yeni karısı, iki kızı olan boş ve görkemli bir kadına karşı temkinlidir. Üçü de kasıtlı olarak kötüdür. Külkedisi mutfaklarda işe koyulur ve ev sahibi gibi bu zengin baronun kızından daha çok performans sergiler. Babası söz konusu faaliyetlerin farkında olmasına rağmen, asla tek kızının lehine konuşmuyor gibi görünüyor bu masallarda ciddi bir ebeveyn problemi var. . Ne zaman ziyaret ederse, bir şey ister ve alır. Krallığın prensi tarafından bir top tutulduğunda, Külkedisi güzel bir balo’ya katılmayı ister ve bakarken, cam terlikler ile zarif bir elbise alır. Prens ile dans ettikten sonra, külkedisi’nın kıyafetleri, bir temizlik hizmetinin kıyafetine dönüşür ve eve döner. Prens fuar kızını ararken, şehirdeki bütün kadınların terliklerden birini denemek için ayağını kaldırmasını ister. Kötü üvey annesi kızlarının ayaklarının çok büyük olduğunu fark eder. . . bu yüzden topuğu birinden ve diğerinin küçük parmağını keser.

1. Peter Pan

J.M. Barrie’nin, büyüyemeyecek olan çocuğun efsanevi tarihçeleri, Kayıp Erkekler’in yanı sıra Wendy Darling ve iki erkek kardeşi John ve Michael’ın hikayelerini ve maceralarını listeler. Pan’ın eğlencesini engellemeye çalışan filmi, oyunları ve kıyasıyaları hepimiz biliyor olsak da, karakterler arasında oluşan garip ilişkiler hakkında çok az şey biliniyor. Açıkça depresif ve alkolik olan yetişkin bir erkeğin, genç bir çocukla rahatsız edici bir şekilde kısır bir ilişkisi var ya da en azından bir gencin vücuduna sıkışmış bir adam. Hook sürekli olarak Peter’ı mürettebatının önünde öldürmeye çalışırken, bazı aldatıcı kahramanlık eylemlerinde En Karanlık 10 Peri Masalıkaptanın çocuğu hayatta tutmak istediği bir durum söz konusudur. Peter Pan olmasaydı, Hook ne olurdu? Belki yol boyunca, nefret ikisi arasında sevgiye dönüşmüştür. Peki ya Peter ve Wendy? Sisli Londra’dan doğrudan cennete koşup giden Wendy, “yetişkin bir kadın” olarak nitelendirdiği gelişimine ortada olduğu teorisine açıklık kazandıran “neredeyse bir kadın” olarak tanımlanıyor. Maceracı ve ukala olan Peter’in, yeni arkadaşlar edinme heyecanını ifade etmekten ziyade onunla flört ettiği düşünülmektedir. Bu arada, Wendy Pan’a aşık oluyor. Peter onun duygularıyla yüzleştiği zaman, onun yerine Peter onu anne figürü olarak gördüğünü açıklar hiç sahip olmadığı annesi. Tuhaf. Arkadaş bölgesine zorlu bir adım attı.

Kaynak: kralblogcu.com

Genel Kültür