Ellerin Özgürlüğü Tenis

Ellerin Özgürlüğü Tenis

Tarih kökeni ortaçağ fransa’sında dayanan ve elle oynanan bir oyun olan tenis ,1874 yılında Walter C.Wingfield tarafından ilk tenis raketinin üretimi ile bambaşka bir boyut kazanmıştır. Sert tahtadan üretilen bu ilk raket sayesinde oyuncuların elleri tamamen özgürlüğe kavuşmuştur. İlerleyen zamanlarda raketler laminant tahta, Çelik, alüminyum, grafit gibi malzemelerle üretime sunulmuş tel aralıkları ve her geçen sene en makul kullanımı ayarlanmış malzeme ve hesaplamalar sayesinde oyuncuların yorulmadan oynayabileceği bir spor dalı haline gelmiştir. Oyunun en önemli parçası olan raket seçimini, tenise gönül vermiş, yaşam biçimi haline getirmiş ve müşterilerine en kaliteli malzemeden üretilmiş ürünlere ulaşmasını sağlayan ve internet üzerinden tek bir dokunuşla ulaşabileceğiniz Tenis Market sitesinden yapabilirsiniz.

Dikdörtgen zemin üzerinde 5 ana kort olan, toprak, çim, sert halı saha, sentetik kortlarda oynanan tenis raket ve topla 2 kişi veya ikişer kişilik takımlar arasında oynanan olimpik bir spor halini almıştır. Tenis oynamak için öncelikli olarak tenis raketi Tenis topu file ve 23,77 x 10,97 metre ölçülerinde bir tenis kortu gerekiyor. Tenis oyunları oyunculardan birini servis atışı ile başlıyor, servis atışı esnasında oyuncunun topu direkt olarak rakip alanın fileye yakın yarısına yani servis alanı olarak tabir edilen bölge düşürmesi gerekiyor. Servis atışında topun ıskalaması doğrudan fileye takılması ya da farklı bir noktaya düşmesi hata olarak değerlendiriliyor. Servis atarken üst üste iki Hata yapan oyuncu ise sayıyı rakibine kaptırıyor. Servis atılırken topun fileye temas ederek servis alanına düşmesi durumunda atış tekrar ediliyor, ancak servisi kullanan oyuncunun hanesine hatalı atış yazılmıyor. Oyunculardan biri servis atışı kullanırken diğer oyuncunun kendi alanının fileye uzak yarısında ya da çizgi üzerinde beklemesi gerekiyor. Servis bekleyen oyuncunun servis kullanılmadan fileye yakın alana geçmesi ve yerden henüz çekmemiş topa müdahale etmesi Kural ihlali olarak kabul ediliyor.

Dünyanın en iyi tenisçileri erkeklerde ilk 10

 1. Novak Dokovic
 2. Rafael Nadal
 3. Roger Federer
 4. Dominic Thiem
 5. Daniil Medvedev
 6. Stefanos Tsitsipas
 7. Alexander Zverev
 8. Matteo Berettini
 9. Roberto Baustista
 10. Gael Monfils

 

Dünya sıralaması tek kadınlarda ilk 10 ise:

 1. Ahsleigh Barty
 2. Karolina Pliskova
 3. Naomi Osaka
 4. Simona Halep
 5. Bianca Venessa
 6. Elina Svitolina
 7. Petra Kvitovai
 8. Belinda Bencic
 9. Jelena Jankovic
 10. Serena Williams

Oyunun en önemli parçası olan raket, aynı zamanda tenis oyuncularının başarı kelimesi olarak da kullanılmaktadır. En iyi raketler, alınan kaliteli wilson tenis raketleri ile yüksek performans sağlamaktadır. En iyi raketlerin tek adresi Tenis Market sitesidir.

 

Genel Kültür