Duvar Kurutma Nedir? Nasıl Yapılır?

Duvar Kurutma Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi, duvar kurutma işinin önemi anladı. Oluşan bu pazarda, birçok firma profesyonel olarak, duvar kurutma işi yapmaktadır. Özellikle müteahhitler de bu oluşan yeni sektörden memnun. Hem inşaat zemin ve duvarlarının dayanıklılığı artıyor, hem de tek bir kişi ile muhatap oluyorlar.

Duvar kurutma hizmeti nedir? Nasıl olur?

Duvar kurutma faaliyeti gösteren şirketler belirli bir ücret karşılığında, yapımı tamamlanmamış bina duvarlarındaki nemleri, duvar kurutma cihazları ile kaldırma işlemine, ‘’duvar kurutma hizmeti’’ denir. Islaklık ve nemden arınan, duvar ve zeminler daha uzun bir ömre sahip olur.

Duvar kurutma hizmeti için, referans gösterebilen, profesyonel firmalardan almanızı öneririz. Her ne kadar inşaat kurutma cihazları %100 olarak performans gösterse de bu işlemin niteliksiz personel tarafından eksik bir şekilde yapılması, hiçbir fayda sağlamayacağı gibi, sonrasında duvarların kabartması, boya dökülmesi, kötü koku gibi birçok olumsuzluklarla karşılaşılır.

Duvar kurutma cihazı almalı mıyız?

Duvar kurutma hizmetini, bu işi yapan firmalardan alacaksanız, sizlere iki seçenek sunmaktalar. Birinci seçenek duvar kurutma cihazını satın almak, ikinci seçenek ise duvar kurutma cihazı kiralamak. Her iki seçenekte de hizmeti aldığınız firma size duvar kurutma cihazı kurulumu, bilgilendirmesi, örnek çalışma gibi birçok konuda detaylı bilgilendirme yapacaktır. Talep etmeniz halinde, rutubetten arındırılacak duvarı da nem kurutma hizmeti veren firmanın personelleri tarafından arındırılacaktır.

Duvar Kurutma Cihazının Önemi

Duvar kurutma işinden, daha fazla verim almak istiyorsanız, ilk olarak nem ve ıslaklık kurutma makinesinin kullanılması gerekmektedir. Islak duvarın olduğu yerde, genellikle tabanda ıslaktır. Bu sebeple satın alacağımız nem ve ıslaklık kurutma makinelerini, taban için de kullanabiliriz.

Duvar kurutma cihazı ile işlem yapılmayan alanlarda, nem ve rutubet oluşur.

Duvarlar neden ıslanır

Duvarların ıslanmasının arkasında birkaç neden bulunmaktadır. Bina inşaatı sırasında, bol su kullanıldığından dolayı duvarların ıslanması gayet normaldir. Ayrıca kötü hava koşulları sebebiyle de duvarlar ıslanıp, rutubet alabilir. Ya da oturduğunuz apartmanda, su veya kanalizasyon şebekesindeki problemlerden dolayı taban ve duvarlar ıslanmaktadır.

Sağanak yağmurdan dolayı su taşkınları ve sel gibi doğal afetlerden kaynaklıda, yer ve duvarlarınız ıslanabilir. Tabi ki bu tip olumsuz koşulları, hiçbirinizin başına gelmesini istemeyiz ama maalesef bunlar hayatın içinde olan problemlerdendir.

Duvar ve zemin ıslandığında ne yapılmalıdır

Başınıza böyle bir olay geldiğinde, duvar veya zeminin kendi başına kurumasını beklemek tamamen vakit kaybıdır. Böyle bir durumda duvar kurutma cihazınız varsa, kendiniz olaya müdahale edebilir ya da profesyonel ekiplerden yardım alabilirsiniz. Bu tarz sorunlar ile kendi başınıza hareket edecekseniz, öncelikle ıslanan alanı tahliye edeceksiniz. Yani içerisini tamamen boşaltacaksınız. Daha sonra duvar ve yerleri kurutma aşamasına geçeceksiniz. Bunun içinde size duvar kurutma cihazı gerekecektir. Aksi takdirde beklediğiniz verimi alamazsınız. Çünkü duvarda göremeyeceğiniz bir noktada bulunan ıslaklık, ilerleyen zamanlarda daha da derine inecektir.

Genel Kültür