Çene Kemiği Iltihabı Hakkında

Çene Kemiği Iltihabı Hakkında

Çene Kemiği İltihabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ağız içerisinde ve çevresinde yer alan yapılar mevcut ağız ve diş sağlığının test edilmesi açısından farklı farklı işlemlere tabi tutulmaktadır. Bu noktada ağız ve diş sağlığının düzenli bir bakım periyodundan geçmesi önemli bir zorunluluktur. Ciddi derecede öneme sahip olan ağız bakımının gerçekleştirilmesi mevcut problemlerin en aza indirgenmesinde etkilidir. Bunların yanı sıra olası hastalıkların önüne geçilmesi noktasında da ağız hijyenine dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığı çerçevesinde ortaya çıkan rahatsızlıklar sadece ağız içi alanları kapsamaz. Diğer taraftan çene kemiğini ilgilendiren birtakım hastalıklardan da bahsetmek mümkündür. Bu örnekler arasında çene kemiği iltihabı da vardır. Antalya diş hekimi uygulamalar arasında söz konusu iltihabın giderilmesi ve tedavisi mümkün tutulmaktadır.

Çene kemiği iltihabı toplumda çok fazla yaygın olmayan bir hastalık olarak bilinmektedir. Nitekim farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıktıkları bilinmektedir. Çene kemiği iltihabına sebep teşkil eden en önemli nokta açık yaraların varlığıdır. Genel olarak mevcut iltihaplanmaları çıkış noktası bu örneklerdir. Diğer taraftan mevcut problemin tedavi edilmemesi durumunda farklı kas ve kemik hastalıklarına sebep olması da muhtemeldir. Çene kemiği iltihabında farklı çeşitlerden bahsetmek mümkündür. Çene kemiği iltihaplarının ilki akut özelliktedir. Bu durum bahsi geçen iltihap bazı hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkmış olabilir. Tedavisi oldukça hayatidir. Kronikleşmiş çene kemiği iltihabı ise mevcut kemikte hasara sebebiyet verir. Bunun için de cerrahi müdahale gerekmektedir.

Çene kemiği iltihabı ile ilgili olarak kızarma, şişkinlik, ateş ve ağrı hissinin belirtileri meydana getirdiğini ifade edebiliriz. Diğer taraftan tüm vücudu saran titreme hali, yorgunluk ve asabiyet durumu da mevcut belirtileri ifade etmektedir. Çene kemiği iltihabını ortaya çıkaran en önemli sebepler dolaşım bozukluklarıdır. Diğer taraftan böbrek yetmezliği, diyabet, üriner sistem hastalıkları da çene kemiği iltihabında etkilidir. Çene kemiği iltihabı ile ilgili olarak alkol ve sigara kullanımının da söz konusu problemin ortaya çıkışına etki ettiği yapılan araştırmalarda saptanmıştır. Diş doktoru Antalya çene kemiği iltihabı probleminin ortadan kaldırılması noktasında alanında uzman cerrahlar ile birlikte çalışmaktadır.

Sağlık