Bir Tenis Kortunun Yapısı Nasıl Olmalıdır

Bir Tenis Kortunun Yapısı Nasıl Olmalıdır

Tenis kortları dikdörtgen bir şekildedir. Yaklaşık olarak 23,77m uzunluğunda ve 10,97m genişliğindedir. Kort adı verilmiş olan özel sahalar yaklaşık olarak 1,07m uzunluğunda bir net ağ file ile ortadan ikiye bölünür. Çelik bir tel ile bağlanan ağ file şeklinde olmalıdır. Kortların genişliğini belirleyen çizgilere ise sınır çizgisi adı verilir. Kort sahalarında yapılan ölçüler, ağ filenin boyutu yönetmelik tarafından belirlenen unsurlardandır. Kortlar toprak veya kil, çim, ahşap, halı saha ve sentetik formatlarında olabilirler. Kortun ortasından geçen file ya da ağ takımların puan kazanması için oldukça büyük bir önem taşır. Tenis kortlarında oyuncuların da dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Oyuncuların giyecekleri ayakkabılar saha yani kort ile uyumlu olmalıdır. Profesyonel bir tenis oyununda kortlar belirli ölçülerde ve federasyonun vermiş olduğu ölçülerde yapılması gereklidir.

Bir Tenis Maçında Kıyafet Kuralları Nasıldır?

Tenis sporu oldukça disiplin ve kurala sahip olan bir spor dalıdır. Tenis müsabakasında onlarca kural bulunurken tenis oyuncularının kıyafetleri için de birçok kıyafet kuralı vardır. Tenis oyuncuları, müsabakalar esnasında bulundukları takım veya kulüplerinin logolarını sırtlarında bulundurabilme haklarına sahiptirler. Giyilecek olan kıyafetler, günlük hayatta kullanılan kıyafetlerden farklı ve bağımsız olmak zorundadır. Maçlar esnasında koşucu şortları, kompresyon şortları ya da kompresyon taytları, jimnastik şortları ve gömleği, yakasız ve bisiklet yakalı olan gömlek ya da tişörtler maç ya da antrenman esnasında kullanılabilir. Günlük giyimde kullanılmakta olan gömlek ve elbise ile oynamaları yasaktır. Açık havalarda yapılan maçlarda soğuk havalarda başhakem izni alınması ile eşofman giyilmesi de serbest olabilir. Giyilen her bir kıyafetin temiz, titiz, özenli ve düzenli olması gereklidir. Kurallara uyulmaması halinde maça alınmama ya da oyun dışı bırakılabilme durumları da bulunmaktadır.

Tenis maçlarında ya da antrenmanlarında kullanılan ayakkabıların zemin yani taban kısımları ile tenis sahası olan kort sahalarının yüzeyleri uyum içerisinde olmalıdır. Kullanılacak olan ayakkabının tabanı, kort zeminini hiçbir şekilde bozmaması gerekiyor. Günlük yaşantıda kullanılan spor ayakkabıların kort içerisinde kullanılması yasaktır. Bu kurallara yönelik olarak üretilen spor ayakkabıları, tenis oyuncuları tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda tenis oyuncularının sağlıklı ve risk içermeyen bir maç geçirmeleri için tenis ayakkabılarının doğru bir şekilde tercih edilmesi önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor